Przejrzysta Polska
KODEKS ETYCZNY PRACOWNIKÓW SAMORZĄDOWYCH URZĘDU GMINY W ZAGNAŃSKU
P R E A M B U Ł A
Celem Kodeksu etycznego jest określenie wartości i wytycznych codziennego postępowania zawodowego pracowników Urzędu Gminy, związanych z pełnieniem przez nich obowiązków. Informuje on obywateli o standardach zachowania, jakich mają prawo oczekiwać od pracowników Urzędu Gminy w Zagnańsku.
Wraz z rozwojem świadomości społecznej może on ulegać zmianom.
POSTANOWIENIA WSTĘPNE
Ilekroć w niniejszym kodeksie jest mowa o:
1/Urzędzie – należy przez to rozumieć Urząd Gminy w Zagnańsku,
2/Kodeksie – należy przez to rozumieć Kodeks Etyczny pracowników Urzędu Gminy w Zagnańsku,
3/Pracowniku – należy przez to rozumieć pracownika Urzędu Gminy w Zagnańsku posiadającego status pracownika samorządowego, o którym mowa w art. 1 ustawy z dnia 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych ( Dz.U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1593 z późń. zm.)
ZASADY OGÓLNE
Artykuł 1
- Kodeks wyznacza zasady postępowania pracowników samorządowych w związku z pełnieniem przez nich zadań publicznych.
- Pracownicy samorządowi wykonują swoje obowiązki rzetelnie, przedkładają dobro publiczne nad interesy własne i swojego środowiska. Działają tak, aby ich działania mogły być wzorem praworządności i prowadziły do pogłębiania zaufania obywateli do państwa i jego organów.
ZASADY POSTĘPOWANIA
Artykuł 2
Pracownicy samorządowi wykonując swoje obowiązki powinni kierować się następującymi zasadami:
- Uczciwością – postępowaniem zgodnym z przyjętymi normami i prawem (człowiek uczciwy nie oszukuje innych, tak aby coś zdobyć lub osiągnąć, nie łamie prawa),
- Sprawiedliwością – przyznaniem każdej jednostce należnych jej praw, wynikających z zasad demokracji,
- Praworządnością – przestrzeganiem obowiązującego prawa w pracy i poza nią – jest to bardzo istotne zwłaszcza w przypadku osób reprezentujących organy władzy,
- Tolerancją – poszanowaniem poglądów i zachowań innych, zwłaszcza, jeśli są odmienne od naszych,
- Dobrą wolą – nastawieniem do pozytywnego działania na rzecz innych, gotowością do czynienia dobra, pomagania, dobrymi intencjami,
- Bezinteresownością – działaniem ze szlachetnych pobudek, na rzecz dobra drugiej osoby, bez uwzględniania własnych korzyści,
- Uprzejmością i życzliwością w kontaktach z obywatelami, zwierzchnikami, radnymi, podwładnymi i współpracownikami.
WYKONYWANIE ZADAŃ
Artykuł 3
Pracownicy samorządowi:
- Pełnią urząd w ramach prawa i działają zgodnie z prawem; podejmowane przez nich rozstrzygnięcia i decyzje posiadają podstawę prawną, ich treść jest zgodna z obowiązującymi przepisami prawa, zawierają uzasadnienie oraz informację o możliwości złożenia odwołania.
- Pracownicy samorządowi powiadamiają z odpowiednim wyprzedzeniem o zmianie przepisów, które niekorzystnie wpływają na uprawnienia mieszkańców.
- Pracownicy samorządowi działają bezstronnie i bezinteresownie.
- Pracownicy samorządowi w rozpatrywaniu spraw nie kierują się emocjami, są gotowi do przyjęcia krytyki, uznania swoich błędów i naprawienia ich konsekwencji.
- Pracownicy samorządowi nie podejmują prac, ani zajęć kolidujących z pełnionymi obowiązkami służbowymi.
- Pracownicy samorządowi nie angażują się w działania o charakterze politycznym, które mogą prowadzić do działań stronniczych lub sprzecznych z interesem publicznym.
- Pracownicy samorządowi pełniąc obowiązki kierują się interesem wspólnoty samorządowej i nie czerpią korzyści materialnych ani osobistych z tytułu sprawowanego urzędu.
- Pracownicy samorządowi są lojalni wobec swoich zwierzchników, gotowi do wykonywania służbowych poleceń w sposób gwarantujący poszanowanie prawa i ograniczający możliwość popełnienia pomyłek.
- Pracownicy samorządowi udostępniają obywatelom żądanych przez nich informacji i umożliwiają dostęp do publicznych dokumentów zgodnie z zasadami określonymi w ustawach. Odmowa udostępnienia informacji publicznej wymaga formy pisemnej i uzasadnienia.
- Pracownicy samorządowi nie ujawniają informacji poufnych ani nie wykorzystują ich dla korzyści finansowych lub osobistych.
MERYTORYCZNE PRZYGOTOWANIE DO PRACY
Artykuł 4
- Pracownicy samorządowi rozwijają swoją wiedzę zawodową i kompetencje potrzebne do jak najlepszego wykonywania pracy w urzędzie.
- Pracownicy samorządowi w szczególności:
- dążą do pełnej znajomości aktów prawnych oraz wszystkich faktycznych i prawnych okoliczności każdej załatwianej sprawy,
- są otwarci na współpracę i korzystanie z doświadczenia i wiedzy zwierzchników, kolegów i podwładnych, a w przypadku braku wiedzy specjalistycznej, do korzystania z pomocy ekspertów.
- Przestrzegają zasad poprawnego zachowania, zapobiegają napięciom w pracy.
ODPOWIEDZIALNOŚĆ DYSCYPLINARNA I PORZĄDKOWA
Artykuł 5
Pracownicy samorządowi za nieprzestrzeganie niniejszego kodeksu ponoszą odpowiedzialność porządkową lub dyscyplinarną.
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
Artykuł 6
- Pracownicy samorządowi przestrzegają przepisów niniejszego Kodeksu i kierują się jego zasadami.
- Kodeks znajduje się we wszystkich referatach urzędu i na samodzielnych stanowiskach.